th

#meaciekawostki: Skrzypotrąba – kiedy skrzypce to za mało!

Instrument łączacy w sobie skrzypce i trąbkę? Tak – to skrzypotrąba! Kto ją wynalazł? W jakim celu została stworzona? Jakie jest jej brzmienie? Czy nadal się ją stosuje? Jak wygląda gra na tym instrumencie? 
th

Kiedy działanie staje się sztuką. Performatywność

Z pojęciem „performatywności” możemy spotkać się coraz częściej. Czym jest owa „performatywność”? W najnowszym numerze czasopisma MEAKULTURA rozważamy ten termin z wielu perspektyw. 
th

#meaciekawostki: A co, gdyby saksofon nigdy nie powstał?

Sytuacja opisana w tytule hipotetycznie mogła nam się przytrafić, ponieważ wczesne lata życia konstruktora tego pięknego instrumentu – Adolfa Saxa – obfitowały w nieoczekiwane zwroty akcji rodem z thrillera.
th

#meaciekawostki: Kreatywny dzień Dolly Parton

Amerykańska artystka Dolly Parton niewątpliwie miała talent do pisania hitów. Wypuściła spod swego pióra kilka piosenek, które singiel po singlu plasowały się na szczytach list przebojów – wystarczy wspomnieć o Jolene czy I Will Always Love You (tej samej, która dopiero dwadzieścia lat później w wykonaniu Whitney Houston zrobiła międzynarodową karierę). Mało kto jednak wie, co łączy obie piosenki.
th

#meaciekawostki: Smaczne instrumenty, czyli muzyka z warzyw i owoców

Zarówno kreatywność ludzka, jak i muzyka nie mają granic. Dowodem na to są muzyczne instrumenty stworzone z warzyw i owoców.
th

#meaciekawostki: SoundShirt - ubranie do słuchania

Na liście stu najciekawszych innowacji technologicznych 2020 roku opublikowanej przez magazyn „Time”, obok dronów NASA, robotów i egzoszkieletów znalazł się SoundShirt, czyli koszulka przekładająca muzykę na wrażenia dotykowe
th

Muzyczne związki Polski i Niemiec

Inspiracją i impulsem do stworzenia numeru poświęconego muzycznym relacjom między Polską i Niemcami stała się wystawa plakatów Maxa Skorwidera zatytułowana „Music Beyond Borders”, która powstała w ramach kampanii społecznej Save the Music Fundacji MEAKULTURA. Wernisaż miał miejsce 10 czerwca 2021 w Deutsches Polen-Institut w Darmstadt (w partnerstwie z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej) i trwa do 03.09.2021 roku.
th

#meaciekawostki: Tajemnica ryku Godzilli

„Godzilla” z roku 1954 w reżyserii Ishiro Hondy jest ponadczasowym symbolem w kulturze japońskiej. A jak powstał kultowy ryk tytułowego jaszczura?  
th

#meaciekawostki: Winyl, kaseta? A może kartridż?

Na rynku muzyki niszowej ciekawi próba odnalezienia indywidualnego charakteru utworu poprzez jego „ufizycznienie”. Jak się okazuje, wśród płyt winylowych czy kaset magnetofonowych i VHS interesującą propozycją są… kartridże.
th

Muzyka i język

Muzyka towarzyszy nam od najmłodszych lat. Niesie za sobą wiele korzyści, a jedną z nich jest jej pozytywny wpływ na rozwój mowy u dzieci czy szybsze uczenie się języków. O tym jest najnowszy numer w meakultura.pl
th

#meaciekawostki: Klocki Lego, soundscape i mindfullness

Jak brzmią klocki Lego? Na tak postawione pytanie odpowiada album Lego White Noise, będący zbiorem relaksacyjnych kompozycji. Twórcy udowodnili, że eksperymentowanie z zabawkami może uformować interesujący pejzaż dźwiękowy.

1212‹ poprzednie

logowanie i rejestracja