Muzyka klasyczna Muzyka współczesna Muzyka XX wieku Instytucje kultury Wydarzenia Muzyka instrumentalna

Zagraniczne sukcesy Antoniego Wita

Aleksandra Masłowska
zagraniczne-sukcesy-antoniego-wita

Antoni Wit, wieloletni dyrektor artystyczny Filharmonii Narodowej w Warszawie oraz dyrygent, nominowany został na dyrektora hiszpańskiej Orquesta Sinfónica de Navarra. Formalnie funkcję zacznie pełnić od 31 sierpnia 2013 roku.

Z Orkiestrą Wit związany jest od  trzech lat. Moja praca i koncerty z Orquesta  Sinfónica de Navarra były zawsze dla mnie bardzo satysfakcjonujące. W orkiestrze grają doskonali muzycy, bardzo lubię także występować przed publicznością we wspaniałej akustycznie sali Auditorio Baluarte. Mamy już pomysły na wiele interesujących programów i solistów, których z radością zaprezentujemy w kolejnych latach[1], powiedział dyrygent po otrzymaniu nominacji.

Pampeluńskie wyróżnienie to nie jedyny przykład dynamicznej działalności artystycznej polskiego dyrygenta poza granicami kraju. Rok 2013 przyniósł Witowi oraz jego orkiestrze statuetkę Grammy w kategorii Best Classical Compendium (nagranie Penderecki - Fonogrammi), poprzednie lata zaś - aż sześć nominacji do tej nagrody. Wraz z różnymi zespołami, wielokrotnie nagrywał dla prestiżowych, zagranicznych wytwórni: EMI Classics, Decca, Naxos, DUX i innych.

O polskich muzykach usłyszą także niebawem brytyjscy melomani. Podczas planowanego na sierpień 2013 roku występu podczas BBC Proms Orkiestra Filharmoni Narodowej (pod batutą Antoniego Wita) wykona w Londynie Koncert na orkiestrę Witolda Lutosławskiego. Będzie to pierwszy występ polskiego zespołu na najstarszym festiwalu muzyki klasycznej na Wyspach.

---------------------------

[1] http://www.filharmonia.pl

Zapraszamy do kultury przyszłości!
Jedyne takie studia podyplomowe! Rekrutacja trwa!

Opublikowano: 2013-05-08

Przeczytaj również

logowanie i rejestracja