Festiwale Spring Break

Fortuna kołem się toczy

Aleksandra Bliźniuk
fortuna-kolem-sie-toczy
fragment plakatu

Spring Break Showcase Festival&Conference, czyli impreza, podczas której wysłuchać możemy młodych, obiecujących zespołów, już za nami. W tegorocznej edycji, prócz Anity Lipnickiej, wystąpili także Domowe Melodie, Julia Pietrucha, Limboski czy Fisz Emade Tworzywo, co wiele mówi o nieubłaganych zasadach rynku muzycznego. Oczywiście nazwiska te mogły być jedynie lepem na konsumentów, którzy trafiwszy już na hipsterski festiwal, przez uboczne skutki kupowania drogich karnetów, wysłuchały także nazwisk mniej znanych.

A wśród nich, mam ogromną nadzieję, ktoś odnalazł jakiś dla siebie nowy muzyczny świat, nowe wrażenia i doświadczenie. I oby cieszył się ze swojego odkrycia, bo taka radość jest niezwykle budująca. Może dzięki tej radości ktoś, zamiast kupić trzy kolejne festiwalowe piwa, kupi Ep-kę niezdrowo chudego i nikomu nieznanego wokalisty? Albo, chociaż wesprze słowem, rób tak dalej — powie. I ten ktoś będzie robił tak dalej, a kiedyś dostrzeże to bogatsza publiczność i wtedy on będzie dyktował warunki. Wkrótce po pierwszym milionie na Youtube znów zagra na Spring Breaku, ale wówczas nie będzie go słuchać 20 na wpół pijanych i 20 na wpół znudzonych słuchaczy. Będzie za to czytał — jeśli odwoła swój koncert z powodu grypy — komentarze zrozpaczonych wielbicieli, którzy kupili cały karnet po to, by wysłuchać właśnie jego.

I będzie grał podczas kolejnych edycji, na tym festiwalu promującym nieznane, dobrze zapowiadające się zespoły, z przeczuciem spełnienia dobrej roboty. Bo przecież warto wspierać młodych. Bo ludzie, a jakże, chociaż przyjadą posłuchać właśnie jego, być może przez przypadek zakochają się w kimś mniej znanym. I może poklepią tego kogoś po plecach, albo nawet wyciągną 20 zł, zabierając ze sobą nagrane na krążku pół roku jego pracy. I może ten ktoś się nie zniechęci i może kiedyś wystąpi na Spring Breaku przed kilkutysięczną publicznością, która przyszła na festiwal promujący tych nikomu nieznanych. 

Tekst opublikowany dzięki wsparciu Urzędu Miasta Poznania

Zapraszamy do kultury przyszłości!
Jedyne takie studia podyplomowe! Rekrutacja trwa!

Opublikowano: 2017-05-27

Przeczytaj również

logowanie i rejestracja