Muzyka klasyczna Promocja kultury polskiej Belgia i Luksemburg Francja

Borowiak-Zubel-Stańczyk. Konkursowy maj Polaków

Aleksandra Masłowska
borowiak-zubel-stanczyk-konkursowy-maj-polakow
materiały prasowe, autorzy zdjęć: Wojciech Wandzel/wandzelphoto; Barbara Czartoryska; http://www.cul

Maj był dla młodych polskich wykonawców i twórców miesiącem zmagań konkursowych. W ciągu ostatniego miesiąca główne wyróżnienia w międzynarodowych konkursach muzycznych zdobyła trójka polskich muzyków.

Polski pianista Mateusz Borowiak wyróżniony został III nagrodą (ufundowaną przez hrabiego Jean-Pierre'a Launoit) na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Królowej Elżbiety w Brukseli - jednym z najbardziej prestiżowych europejskich konkursów muzycznych, obejmującym cztery kategorie (skrzypce, fortepian, śpiew kompozycja). Do przesłuchań konkursowych, trwających od 6 maja do 1 czerwca, stanęło w tym roku 75 kandydatów. Wysokie noty w konkursie uważane są za przepustkę do międzynarodowej kariery scenicznej - w poprzednich latach III nagrodę zdobył m. in. polski pianista i kompozytor Andrzej Czajkowski, zyskując tym samym szereg prestiżowych propozycji koncertowych.

Na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów triumfowała zaś audiowizualna kompozycja Agaty Zubel, artystki związanej z wrocławską Akademią Muzyczną. Utwór Not I polskiej kompozytorki, napisany do monologu Samuela Becketta o tym samym tytule, otrzymał najwyższe noty podczas najważniejszego w Europie forum informacji w zakresie muzyki najnowszej. Wśród dotychczasowych laureatów Trybuny kilkakrotnie znaleźli się tytani polskiej muzyki współczesnej: Krzysztof Penderecki, Henryk Mikołaj Górecki i Witold Lutosławski.

Laureatem najważniejszej japońskiej nagrody kompozytorskiej dla młodych twórców Toru Takemitsu Award został Marcin Stańczyk, twórca SIGHS - hommage à Fryderyk Chopin. Kompozycja została wykonana przez Tokyo Philharmonic Orchestra 26 maja w Tokyo Opera Concert Hall. Fundowaną przez Takemitsu (kompozytora oraz teoretyka muzyki) nagrodę przyznaje corocznie inny twórca - w tym roku był to Sir Harrison Birtwistle. Nagroda istnieje od 1997 roku.

Muzykę Marcina Stańczyka można posłuchać TUTAJ.

Serdecznie gratulujemy wyróżnień!

Zapraszamy do kultury przyszłości!
Jedyne takie studia podyplomowe! Rekrutacja trwa!

Opublikowano: 2013-06-05

Przeczytaj również

logowanie i rejestracja