Archiwum numeru 52
Wydanie: 2021-04-01 - 2021-04-30
Meandry

ZatańczMy jeszcze raz
Joanna Kwapień
Taniec to jeden z najwcześniejszych przejawów muzycznej aktywności człowieka. Spontaniczne ruchy, wyrażenie emocji, naturalne poczucie rytmu przerodziły się w ogrom gatunków, jakie znamy dziś. W Międz…
#meaciekawostki: Dzieło na kwartet smyczkowy i helikoptery
Jędrzej Rumiński
Helikopter-Streichquartett to eksperymentalne dzieło muzyczne, autorstwa awangardzisty Karlheinza Stockhausena, które w swoim przeznaczeniu ma być odegrane na pokładzie unoszących się w powietrzu heli…
#meaciekawostki: Najdłuższy solowy koncert świata
Jędrzej Rumiński
Granie rock and rolla 32 godziny pod rząd wydaje się co najmniej karkołomnym wyzwaniem. Właśnie tyle wynosi oficjalny rekord Guinessa w odbyciu najdłuższego solowego koncertu świata. Bohaterem tego re…
#meaciekawostki: Babatunde Akinboboye i jego hip-hopera - historia Montekich i Kapuletich świata muzyki?
Paulina Podżus
Opera i hip-hop – różni je prawie wszystko, a łączy najważniejsze: muzyka. Babatunde Akinboboye stworzył hip-hoperę: gatunek, o który nikt nie prosił, lecz którego wielu potrzebowało.Wywiady

Taniec jak poranna kawa. Wywiad z Natalią Iwaniec
Monika Targowska, Anna Wyżga
Rozmawiamy z Natalią Iwaniec – pierwszą polską instruktorką izraelskiego tańca Gaga.
Muzyka jako emocjonalne spotkanie - wywiad z Wiktorią Magdaleną Browarek
Marta Kaczmarczyk
Wiktoria Magdalena Browarek to studentka fortepianu na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. W swoim dorobku artystycznym ma liczne występy, konkursy, a także stypendia. Muzykę traktu…
„Wszystko to, co tworzymy, powinno być dokładnie wyobrażone i usłyszane wewnętrznym słuchem”. Rozmowa z prof. Krzysztofem Meyerem, przewodniczącym VI Konkursu Kompozytorskiego im. Krzysztofa Pendereckiego
Agnieszka Nowok-Zych
Rozmowa z prof. Krzysztofem Meyerem – kompozytorem, pianistą, pedagogiem i autorem książek, a także przewodniczącym jury VI Konkursu Kompozytorskiego im. Krzysztofa Pendereckiego.Felietony

Balet na „onlajnie”
Karolina Borodacz
W pokoju, w kuchni, w salonie. Przy drążku, krześle, stole, desce do prasowania, przy poręczy... Na dywanie, parkiecie, kafelkach. Na sali baletowej – tylko wyjątkowo. Tak wyglądają codzienne ćwiczeni…
Społeczny charakter rumby
Michalina Manowska
Rumba to kubański taniec ludowy, który powstał pod wpływem tańców, pieśni i rytmów niewolników afrykańskich przywiezionych około czterysta laty temu z „czarnego lądu” na wyspy karaibskie, głównie na K…
Walkman kontra reszta świata
Tomasz Kozłowski
#wariacjenienatemat - W jaki sposób słuchają muzyki młode pokolenia? Oczywiście: telefony i streaming. Jakość? Doskonała. Dostępność? Nieustająca. Wybór? Nieprzebrany. Czy można chcieć więcej? A może…Recenzje

Dotykając nieba i ziemi. Obraz sztuki baletowej w książce „Mój balet. Opowieść o tańcu: od szkoły do sceny”
Gabriela Jarosz
Skojarzeń związanych z baletem jest wiele: obcisłe stroje, krótkie, zwiewne sukienki, ciasno upięte włosy, elegancja, lekkość, gracja, elitarność, rygor. Jak jednak wygląda to od wewnątrz? Czy od tanc…Publikacje

Am.Bic-ja i S.ztuka. O muzyce dla teatru tańca Aleksandry Bilińskiej
Marta Kleszcz
Czy współczesny człowiek potrafi w pogoni dzisiejszego świata, zatrzymać się na chwilę, by zastanowić́ nad celem wzajemnej gonitwy? Czy potrafi dostrzec piękno? Czy potrafi uszanować kulturę, t…
Funkcja, charakter, kanon. O polskich tańcach narodowych
Michalina Manowska
Jaki jest kanon polskich tańców narodowych i jaką pełnią funkcję? Ich charakterystykę i kryteria przedstawia Michalina Manowska.
Emocje w muzyce
Magdalena Szpunar
Muzyka stanowi istotny element sfery publicznej. Jest sztuką abstrakcyjną w swej formie, a jednocześnie głęboko oddziałującą na ludzkią emocjonalność, która stanowi jeden z ważniejszych czynników dete…
Historia tańca - historia ludzkości
Kinga Rolka
Historia tańca rozpoczyna się niemal równocześnie z historią ludzkości. Taniec towarzyszył człowiekowi od zawsze, we wszystkich sferach życia codziennego – Kinga Rolka przedstawia rys historyczny tańc…Edukatornia

Od speluny do estrady. Historia tanga według Astora Piazzolli
Monika Targowska
W marcu tego roku cały muzyczny świat obchodził okrągłą, setną rocznicę urodzin Astora Piazzolli – kompozytora, wirtuoza bandoneonu, wybitnego przedstawiciela stylu, łączącego tango argentyńskie z jaz…