Archiwum numeru 41
Wydanie: 2020-05-01 - 2020-05-31
Meandry

Muzyka w Mediach – nowa generacja
Redakcja
Muzyka w Mediach – nowa generacja to specjalny dodatek tematyczny zawierający recenzje wybranych płyt wydanych lub odkrytych przez naszych autorów w 2019 roku oraz tekst poszukujący odpowiedzi na pyta…Wywiady

Ralph Kamiński odpowiada na pytania kwestionariusza meakultura.pl
Marlena Wieczorek
Ralph Kaminski – piosenkarz, kompozytor, autor piosenek, aranżer, multiinstrumentalista odpowiada na pytania kwestionariusza meakultura.pl.
Ralph Kaminski: publiczność jest głodna rzeczy odważnych i niecodziennych
Marlena Wieczorek, Wojtek Krzyżanowski
Ralph Kaminski – piosenkarz, kompozytor, autor piosenek, aranżer, multiinstrumentalista opowiada o własnej twórczości, roli wykształcenia akademickiego w pracy muzyka i o swoich inspiracjach.
Muzyka popularna – co o niej wiemy? Wywiad z Miłoszem Kulą
Jan Barakat
Czy bazowanie na trójkącie aksjomatycznym Philipa Tagga jest nadal aktualne? Jak analizować muzykę popularną i czy to w ogóle ma sens? Na te i nie tylko te pytania odpowiedział dr Miłosz Kula.
Czas na Zacier. Wywiad z Mirosławem Jędrasem
Magdalena Żmudzińska
Mirosław "Zacier" Jędras - wokalista, autor tekstów i lider grupy muzycznej Zacier, doktor nauk medycznych, wykładowca WUM - o muzyce w czasach pandemii (i nie tylko), jej związku z medycyną oraz o ty…
Artyści, walczmy o swoje prawa! Rozmowa z Tomaszem Koniecznym
Marlena Wieczorek
Tomasz Konieczny, wybitny śpiewak operowy mieszkający na stałe w Niemczech i w Austrii, w odważnym wywiadzie dla MEAKULTURA.pl opowiada o trudnej i niesprawiedliwej sytuacji artystów-freelancerów, kt…Recenzje

Analiza „małżeństwa z rozsądku”. Recenzja książki Grzegorza Manii „Muzyka w prawie autorskim”
dr adw. Anna Wilińska-Zelek
Małżeństwo muzyki i prawa w praktyce jest tworem interdyscyplinarnym. Taka też jest ta książka, co stanowi ogromną jej wartość.
I wanna be free, czyli dlaczego Iggy Pop pragnie wolności
Anna Grabowska
Jak to możliwe, że ikona wolności nadal czuje jej głód i od pierwszych momentów na płycie się o nią dopomina? I dlaczego ojciec chrzestny punka zarówno muzycznie, jak i tekstowo oddaje głos innym?
Duchy i piramidy. Efterklang w poszukiwaniu dźwięku
Natalia Glinka
Czy opustoszała osada górnicza na mroźnej wyspie Spitsbergen może stać się inspiracją do stworzenia rozgrzewającej płyty? Duńczycy z Efterklang postanowili sprawdzić to na własną rękę... i ucho, a ich…
Esencja Australii
Renata Babiuch
Muzyka z przesłaniem, poruszająca ważne problemy współczesnego świata, lokalne bogactwo dźwięków plus dobry głos, będący jednocześnie głosem rozsądku. Czy trzynaście utworów, oprowadzających nas po Kr…
Paprykarz i oranżada to dobre połączenie. Big-beat na nowo
Marta Piesiewicz
Muzycy Filharmonii Szczecińskiej wraz z gośćmi zabierają słuchaczy w podróż do muzycznego świata lat 60. i 70., odświeżając brzmienie znanych i mniej znanych piosenek big-beatowych.
Czułość (i płyty, takie jak ta) to wszystko, czego dziś potrzebujemy
Magdalena Żmudzińska
Duff McKagan na swojej najnowszej, solowej, bardzo zaskakującej płycie zadał kilka ważnych pytań i udzielił kilku jeszcze ważniejszych odpowiedzi. Koncertami promującymi album przypieczętował natomias…
Śladami reagge
Angie Anna T
Słuchałam coverów „No Woman No Cry" i „I Shot the Sheriff"... Aż w pewnym momencie postanowiłam sama sprawdzić, „co z tym reagge"!Publikacje

Pieśni Sibeliusa. Rekonesans
Małgorzata A. Walicka
Wielu miłośników wielkiego symfonika Jeana Sibeliusa zaskoczy fakt, że gatunkiem, w którym tworzył najczęściej była pieśń. Co więcej, Jean Sibelius (1865-1957) należał do najpłodniejszych twórców solo…Edukatornia
